
Камъните са един от най-популярните и ефектни начини за декорация на аквариум. Те могат да създадат подобна на естествената среда на рибките в него. Ако искате аквариумът Ви да изглежда не просто красиво, а и да е безопасен за обитателите си, важно е да изберете правилните декоративни камъни, следвайки няколко основни насоки.
Защо камъните са важни в аквариума?
Декоративните камъни създават подобна на естествената среда за рибите и другите обитатели в аквариума. Те действат като укритие за срамежливите видове, както и служат за убежище при уплах на рибите. В зависимост от техния състав и структурни елементи, те могат да влияят на състава на водата (някои камъни могат да променят pH баланса). Те играят важна роля в аквариумите поради няколко причини:
- Декорация и естетика
- Укритие и убежище
- Биологична филтрация
- Стабилизация на pH
- Минерали и хранителни вещества
- Структура и подреждане
От изключителна важност е да се избират здрави, чисти и обли камъни. В противен случай те не са безопасни за рибите. Важно е камъните да бъдат много добре почистени и дезинфекцирани, за да се избегне попадането на вредни вещества във водата, след което тя става неблагоприятна среда за рибите.

Какви видове камъни са подходящи за аквариуми?
Първото и най-важно е камъните да бъдат безопасни за рибките, т.е. безопасен химичен състав и да нямат остри ръбове или да бъдат много малки като размер, за да не наранят рибите при евентуално поглъщане. Видове камъни биват:
- Речни камъни - те са гладки, натурални и безопасни, идеални за всякакъв вид аквариуми и обикновено не влияят на pH.
- Базалт, гранит, кварцит, гнайс - всички са инертни камъни, които не променят химичния състав на водата и са подходящи за сладководни аквариуми.
- Лава камъни - те са леки и порести, придават красив вид и подпомагат биофилтрацията, но трябва да се уверите, че не влияят на химичния баланс на водата.
- Декоративен чакъл – подходящ за покритие на дъното, осигурява добра циркулация, поддържа биофилтрацията и е лесен за почистване.
- Стъклени камъчета - декоративни, безопасни, но нямат функционална стойност, а се използват се най-вече за визия.
- Декоративен бял камък - не се препоръчва за сладководни аквариуми, защото съдържа калцит и повишава pH и твърдостта на водата (освен ако не е за видове, които изискват по-високо pH, напр. африкански цихлиди).
Как да подготвите камъните преди да ги сложите в аквариума?
Първата стъпка е да се почистите добре аквариума. След това задължително камъните трябва да бъдат почистени с топла вода и четка, за да може да падне целият прах и мръсотии по тях. Не е препоръчително да се използват почистващи препарати, защото част от тях може да остане по камъка и вследствие да замърси водата и обитателите да се натровят с нея.
След полагането на почистените камъни в аквариума е препоръчително да следите няколко дни дали водата няма да се замърси и да повлияе отрицателно на качеството на водата. При поставяне на камъни с високо съдържание на варовик, трябва да се следи състоянието на рибите и киселинната реакция във водата.
Къде да намерите качествени камъни за вашия аквариум?
Ако търсите естествени и безопасни камъни за вашия аквариум, Suhstroi.com е правилното място. В нашия онлайн магазин ще откриете голямо разнообразие от речни камъни, декоративен чакъл, лава камъни и скални материали, които са подходящи както за аквариумна декорация, така и за различни интериорни и екстериорни проекти. Всеки продукт е подбран с грижа за качеството и безопасността, за да гарантираме, че ще създадете не само красива, но и здравословна среда за обитателите на вашия аквариум.
Остави коментар